Yılanlı kilise – Ihlara Vadisi
  1. Anasayfa
  2. Ihlara Vadisi Kiliseleri

Yılanlı kilise – Ihlara Vadisi

0

Vadi girişinde merdivenlerden inince Selime tarafında yer alan kiliseye ulaşmak için bir köprüden geçerek yaklaşık 30 metre kadar yürümeniz gerekiyor. Yolun sonunda merdivenlere ulaşıyorsunuz. İlgi çekici konumu sebebiyle vadinin en çok ziyaret edilen kiliseleri arasında yer alıyor.

Bölgedeki diğer kiliselere göre yapı planı ve içerdiği fresklerin konusu ile “Yılanlı Kilise” diğer kiliselerden farklı bir yapıya sahip. Vadideki bir çok kilise fresklerinde İncil’den sahneler yer alırken Yılanlı kilise’de ölümden sonraki hayat, ahiret ve öteki dünya kavramlarına yer verilen betimlemeler görülebilir. Yapının inşaa tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 9-12. yüzyıl arasında olduğu tahmin ediliyor.

Asıl giriş kapısı kuzey tarafında ancak yıkılmış olduğu için, kiliseye koridorunun sonundaki bir bölgeden girilebiliyor. İçindeki tek Apsisi sol uzun duvara oyulmuş olan kilisenin güneyinde bulunan dehlizden, beşik tonozla kapatılmış nareksle girilebiliyor. Kuzey ve güneydeki haç kolları ise, tavanda kabartma bulunan merkez alanı çevreliyor. Nerteksin kuzeyinde bulunan şapelin içinde keşiş mezarları bulunuyor. Kilisenin bilinmeyen bir nedenle inşaasının yarım bırakıldığı düşünülüyor.

Kilise adını, batı tarafındaki duvarda bulunan 8 yılanın saldırdığı dört günahkar çıplak kadın betimlemesinden alıyor. Kitabe tahrip edildiği için, bu belirgir resimlerdeki birinci kadının suçu ne yazıkki anlaşılamıyor. Bir rivayete göre Çocuğunu terk eden bir anne. İkinci kadın, çocuğunu emzirmediği için göğsünden, üçüncü kadın yalan söylediği için dilinden, dördüncü kadın ise nasihat dinlemediği için kulaklarından ıssırılıyor. Yine aynı duvarda görebileceğiniz “Son Yargı” sahnesi ve Sivas’lı 40 şehit ile 24 aziz portresi de oldukça önemli eserler arasında.

Diğer fresklerde Lazarus’un diriltilmesi, Hz.Meryem’in ailesi, Kudüs’e giriş, Anna ve Yohakim ile Meryem’in ölümü ve defnedilmesini kapsayan sahneler mevcut. Ayrıca Azizler, Zekeriya, İlyas, Davud ve Süleyman Peygamberlerin yanında, Hz.İsa’nın çocukluğundan itibaren başlayan ve İncil’de anlatılanları yansıtan bir çok betimleme mevcut.

Erken Dönem Hristiyanlık tarihinin en önemli noktalarından birisi olan Ihlara vadisinde yer alan bu kilise Hac ziyaretleri için en popüler lokasyonlardan birisi.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir