Ürgüp
  1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Ürgüp

0

Göreme’den doğuya hareket ettiğinizde Ürgüp, sizi bitmek bilmeyen bir harikalar diyarına davet eder. Kapadokya, büyük bir yerleşim yeri olmasının yanı sıra, büyüleyici manzaralar için de muhteşem bir yerdir. Bu iki unsur bir araya geldiğinde var olan eşsiz resimlerden birini ortaya çıkarır! Oteller, restoranlar ve dükkanlarla dolu bir Anadolu kasabasını ve yanı başındaki sıra dışı mağara konutlarını… Tam da bu kayaların üzerine yerleştirilen taş konaklar, bölgenin alamet-i faikası olarak bilinmektedir. Ürgüp, her köşesinde bulunan detaylı mistik yapısının yanı sıra, Kapadokya’nın eğlenceli gece hayatını da bulacağınız, stres atacağınız harika bir yerdir.

Mustafapaşa Köyü (Sinassos)

Ürgüp’ün 6 km güneyinde yer alan Mustafapaşa, hem mimari, hem de kültürel sürprizlerle dolu saklı bir kasabadır. Çok sayıda Rum Hristiyan (yerel olarak Rum olarak bilinir), Kapadokya’da Müslüman komşularının yanında nesiller boyu huzur içinde yaşamışlardır. Bunlardan biri, bugün ana turistik yolun yakınında huzurlu küçük bir kasaba olarak dikkat çeken, eski adı Sinasos olan Mustafapaşa’dır. Bu sakin kasaba çekici konakları ile heykelsi neoklasik cephelerin arkasına gizlenmiş güzel taş işçiliklerinin en güzel örneklerini sergilemektedir. Konaklar arasında yapılacak kısa bir gezinti, sizi tarihi bir yolculuğa çıkarır.

  1. yüzyıldan kalma bir Selçuklu camisinin minaresi, şehrin iki meydanından birinin üzerinde yükselirken, Osmanlı döneminden kalma Mehmet Şakir Paşa Medresesi, 19. yüzyıl sonlarından kalma etkileyici Konstantin ve Helen Kilisesi’nin de aralarında bulunduğu turistik yerler, kasaba merkezinde yer almaktadır.

Mustafapaşa’nın batısındaki Gomeda Vadisi, Erken Hristiyanların Döneminden 11. yüzyıla kadar yaşamın sürdüğü kutsal alanlardan biridir. Daha küçük olsa da Ihlara Vadisi’ne benzemektedir. Tıpkı Ihlara vadisindeki gibi vadi içinden geçen küçük bir çaya, vadinin her iki tarafında kayalara oyulmuş konutlar, kiliseler ve güvercinlikler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir
Uçhisar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir