TATLARİN YERALTI ŞEHRİ
  1. Anasayfa
  2. Müzeler

TATLARİN YERALTI ŞEHRİ

0

Adres: Ballık Mahallesi, Tatlarin Beldesi Acıgöl/ NEVŞEHİR
Tel: 0384 324 65 24
Müze Ziyaret Saatleri:
Açılış Saati 08.00-17.00
Gişe Kapanış Saati: 16.15

1975 yılında tespit edilip 1991 yılında ziyarete açılan antik şehir Acıgöl ilçesinin 10 km kuzeyinde yer alan Tatlarin kasabasında kale olarak adlandırılan tepenin yamacında yer alır. Yeraltı şehrinin büyük bir kısmı henüz temizlenmemiş olup sadece 2 katı gezilebilmektedir. Ancak yeraltı yerleşiminin mekânlarının büyüklüğü, pek çok yeraltı yerleşiminde bulunmayan tuvaletlere sahip oluşu, erzak depolarının ve kiliselerin çokluğu normal bir yeraltı yerleşiminden ziyade askeri garnizon ya da manastır kompleksini akla getirir.


Tatlarin Yeraltı Şehrinin diğer yeraltı şehirlerin en önemli farkı ‘L’ biçimli bir koridorla ulaşılan tuvaletidir. Koridorun bu şekilde yapılmasının nedeni de büyük ihtimalle oluşabilecek kötü kokuların diğer mekânlara ulaşmasını en aza indirgemek içindir. Yeraltı şehrinin bir diğer özelliği de saldırılara karşı koridorların ortasına yapılan 2-3 m derinliğindeki tuzaklardır. Şehirde 13. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen 2 adet kilise bulunmakla birlikte keşfedilmeyen alanda daha birçok kilisenin olduğu düşünülmektedir. Her ikisi de kemerli olan kiliselerden daha küçük olanında duvar resimleri seçilebilmektedir. Kudüs’e Giriş, İsa’nın çocukluğu, Mıchael ve Gabriel, Metamorfoz gibi sahneler kilisenin fresklerinde işlenen konular arasındadır

.

Nevşehir İli, Acıgöl İlçesi’ne 10 km. uzaklıktadır Tatlarin Kasabası’nın “Kale” olarak adlandırıldığı tepesinin yamacında yer alır. İki nefli, iki apsisli, beşik tonozlu olan kilisenin narteksi yıkılmıştır. Oldukça iyi korunmuş olan fresklerdeki sahneler bantlarla birbirinden ayrılmıştır. Zeminde koyu gri, tasvirlerde ise mor, hardal ve kırmızı renkler kullanılmıştır. 1991 yılında ziyarete açılan yeraltı şehri ise, mekânlarının büyüklüğü, erzak depolarının sayısının ve kiliselerin çokluğu nedeniyle askeri garnizon ya da manastır kompleksini akla getirir. Yeraltı şehri oldukça geniş alanlara yayılmış, ancak küçük bir kısmı temizlenebilmiştir. Halen iki katı gezilebilen yeraltı şehrinin en önemli özelliği diğer yeraltı şehirlerinde pek bulunamayan tuvalete sahip olmasıdır.

Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Kapanış Saati: 16:15

İlginizi Çekebilir
yeralti8