Pratik Valiz / Bavul Hazırlamak İçin Tüyolar
  1. Anasayfa
  2. Seyahat Tavsiyeleri

Pratik Valiz / Bavul Hazırlamak İçin Tüyolar

0

Seyahate Çıkarken Minimal Valiz Hazırlamak ve bu valizde ihtiyacınız olan her şeyi bulmak önemlidir.

Gerek iş gerek tatil gerekse herhangi bir yere seyahate giderken bavul hazırlamak hepimizin korkulu rüyası, bazen son dakikaya bırakmak gibi kötü huylarımız da olabiliyor. Ancak evin bir köşesinde her an hazırda durabilecek bir seyahat valizi hazırlayabilirsiniz. Bu valizdeki eşyaların, kırışmayacak şekilde, düzenli ve tertipli olması nasıl sağlanır? İşte cevabı:

Bavul hazırlamayı sizin için daha keyifli hale getirecek ipuçları ve usta bir hazırlıkçı olmanıza yardımcı olacak ayrıntıları öğrenmeye başlayalım.

Valiz içinin bu kadar güzel görünmesi imkansız mı?

Öncelikle Seyahat süremizi düşünmeliyiz. İhtiyaç listenizi buna göre yapın. Gerçekten ihtiyacınız olmayacak şeyleri ve birbirine uyumsuz eşyaları almayın.

İhtiyaç ve seyahatte izin verilen ölçüde bir bavul / valiz seçin. Özellikle uçak yolculuklarında sadece kabin bagajı içeren bir biletiniz varsa büyük bir bavul size ek masraf çıkarmasın. Unutmayın ki uçaklarda 50/100 ml den fazla sıvıların el bagajlarında taşınması yasaktır. (evet su şişesi bile dışarıdan getirilemez. bebek mamaları için uçağa binmeden izin veya onay almanız gerekmektedir.)

Bu valizin iç kısmının, çok gözlü, fermuarlı olmasına dikkat edin. Valiz içindeki bölümler, eşyalarınızı hazırlarken veya konaklama esnasında çok işinize yarayabilir.

Kişisel bakım: Diş fırçası, diş macunu, deodorant, parfüm gibi eşyaları yine taşıma kurallarına uygun “seyahat boy” ürünlerden almaya özen gösterin. (Havaalanlarında üzerine parfüm boca edip kalanı çöpe atmak zorunda kalan çok insan gördüm. binlerce liralık parfümleri ziyan etmeyin, ya da Yıldız Tilbe gibi pahalı bir şampuanı kafanıza dökmek zorunda kalmayın)

Gideceğiniz yere ve hava şartlarına uygun kıyafetler seçin. Özellikle mevsim geçişlerinde veya gece gündüz sıcaklık farkının çok olduğu bölgelerde alternatif kıyafetler bulundurmak çok önemlidir.

Eşyaları nasıl katlamalı? Özellikle kırışmasından korktuğunuz eşyaları rulo olarak katlamaya çalışın. Böylece hem yer kazanır, hem de yeniden ütülemeye ihtiyaç olmadan kullanabilirsiniz.

Kilitli poşetler ve vakum torbaları kullanın. En usta valiz yerleştiricileri (bkz. annem) bile bu vakumlu poşetlerin yanında acemi kalır. Tahmin ettiğinizden daha fazla yer kazanır ayrıca dökülme ihtimali olan, şampuan, parfüm ve yağ gibi envanterleri güvenle taşıyabilirsiniz.

Valizde boşluk bırakmamaya çalışın. En çok kullanacağınız eşyaları en üste koyun. Bir köşeden başlayarak yerleştirmek yerine yan yana ve kat kat olacak şekilde düzenlemeye çalışın.

Her hangi bir eşya ile ilgili tereddüt yaşıyorsanız, o eşyayı almayın (tereddüt ediyorsanız, gerçekten ihtiyaç olmadığı anlamına gelir.)

Birbirine uyumlu kıyafetler ve eşyalar alın. (özellikle bayanlar; kombin yapamayacağınız kıyafetleri almamaya çalışın)

Değerli eşyalarınızı valizde taşımayın. Yanınıza alacağınız küçük bir el veya sırt çantası çok daha güvenli ve ulaşılabilir olacaktır. Valizin kaybolması ihtimalini gözardı etmeyin.

Kutulu eşyalar için ufak tavsiyeler: Lens kutularına, krem, küpe. Gözlük kutularına makyaj malzemeleri, şarj kabloları gibi eşyaları, sütyenlerinizin içine külot veya çoraplarınızı ve hatta mayolarınızı koyabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı var ise bir galoşla yoksa bir poşet içerisinde valize koyun.

Birden fazla parfüm taşımak yerine, eşyalarınıza sıkarak, katlayıp ve hatta bir poşetin içinde (veya vakum) valize koyun. böylece her gün değişik kokulara sahip kıyafetler giyebilirsiniz.

Gömlek yakalarını kemerle destekleyerek kırışmasını veya katlanmasını önleyebilirsiniz. Rulo şeklindeki bir kemer buna yardımcı olacaktır.

Acil durumlar için ihtiyacınız olabilecek şeyleri ikiye bölün, bir kısmını valizde bir kısmını çantada taşımaya çalışın. Riski azaltın. Valiz üstüne ve içerisine telefon numaranızı yazmak çok işe yarayabilir.

Hazırlıkları asla son güne son saatlere bırakmayın. Kendiniz için ezbere bir valiz oluşturmak her zaman işe yaramayabilir. Seyahatinizin türüne göre ek ihtiyaçlar elbet olacaktır.

Valiz hazırlarken sevdiğiniz bir müzik eşliğinde eğlenerek yapmaya çalışın. Hatta gideceğiniz yerde yapacaklarınızı düşünerek seçimler yapmayı deneyin. Eğlenceli olacaktır.

Bir valizde mutlaka bulunması gerekenler yazımıza mutlaka göz atın.

İlginizi Çekebilir
pasabaglari

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir