Ortahisar
  1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Ortahisar

0

Ürgüp’e 6 km uzaklıkta bulunan Ortahisar, bir zamanlar stratejik bir öneme sahipti. Kapadokya’nın yöresel mimarisinin güzel örnekleriyle görülmesi gereken köşesi hiç kuşkusuz Ortahisar Kalesi’dir.

Ortahisar Kalesi, dünyanın ilk çok katlı yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmekte. Bu özellik Ortahisar’ı eşsiz mimari bir antika haline getirmektedir. Bugün, bölgedeki en yüksek noktalardan biri olan Kale hala keşfedilmeyi beklemektedir.

Bir diğer görülmesi gereken manzara ise Kızılçukur Vadisi ve vadi içindeki Üzümlü Kilisesi’dir. Ayrıca Meskendir Vadisi de mutlak surette görülmesi gereken vadilerdendir.

Vadilerin kenarları, elma ve patates gibi yerel ürünlerin yanı sıra Akdeniz’den getirilen portakal ve limonları korumak için kullanılan, oyulmuş depolama alanlarıyla doludur.

Çevredeki vadilerde çok ilginç kiliseleri ve manastırları görebilirsiniz. Bunlar arasında Aynalı (Fırkatan) Kilise, Sarıca Kilisesi, Cambazlı Kilisesi, Tavşanlı Kilisesi, Balkan Deresi Kiliseleri ve Hallaç Deresi Manastırı mutlaka ziyaret edilmesi gereken dini yapılardır.

İlginizi Çekebilir
jeoloji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir