Kırmızı Tur (Red Tour)
 1. Anasayfa
 2. Kırmızı Tur

Kırmızı Tur (Red Tour)

0

Kapadokya’yı rehber eşliğinde keşfetmenin kolaylığı bu turda. Kırmızı Tur’u yapmadan geziniz tamamlanmış sayılmaz. Gelin Kırmızı Tur’un ayrıntılarına birlikte bakalım.

Rehberimiz ve şirketimize ait araçlarımız ile saat 09:30 ile 09:45 arasında sizleri otellerinizden alırız. İlk durağımız Uçhisar Kale altı ile turumuza başlıyoruz. Rehberimiz ilk etapta bulunduğu yer ile ilgili bilgi aktarımında bulunuyor ve ardından Kale etrafında fotoğraf molası veriliyor.

Göreme Açık Hava Müzesine hareket ediyoruz. 1985 yılında Unesco Dünya Mirasları arasında bulunan Göreme Açık Hava Müzesinde kaya kiliseleri, ilk hristiyanlar tarafından dışardan oyularak yapılan şapelleri, Roman zulmünden kaçanların sığındığı bir Ortodoks Manastırı görebilirsiniz. Kilise ve şapellerin duvarlarında şaşırtıcı freskleri görebilirsiniz. Freskler zamanın aşındırıcı etkilerine dayanarak bugüne kadar gelmiştir.

Daha sonra tarihi ve eski bir Yunan Köyü olan Çavuşin Köyü’ne geçiyoruz ve harebeleri geziyoruz.

Bir sonraki durağımız Paşabağ (Keşişler Vadisi). Burası üç başlı peri bacalarının en yoğun olduğu yerdir. Rehberimizden burada Kapadokya’nın oluşumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yerel bir restaurant’ ta öğle yemeği alıyoruz ve yemekten sonra Avanos ilçesine ilerliyoruz. Burası milattan önce 2000’ li yıllarda Hitit Uygarlığı’nda pişmiş toprak sanatının merkezidir. Burada geleneksel çanak çömlek sanatını izleme ve deneme şansı bulursunuz.

Çanak-çömlek yapımında kullanılan killi toprak şehirden geçen ve Türkiye’nin en uzun nehri olan antik zamanda Hallys olarak da bilinen Kızılırmak’dan gelir.

Çanak ve çömlek atölyesi olan bir mağazayı ziyaret ediyoruz. Çanak ve çömlek yapılışını izleyip ayrıca sizlerde deneyebilirsiniz.

Bir sonraki durağımız ise Devrent (Hayal Vadisi)’e gidilir. Hayallerinizi büyüleyecek olan bu vadide mevcut kaya şekillerinden farklı olarak oluşmuş görsel kaya şekillerini istediğiniz gibi hayal ederek eğlenceli bir vakit geçirebilirsiniz.

Son olarak Ürgüp’e geçiyoruz ve Kapadokya’nın sembolü olan peri bacaları ailesi görülür. Günün sonunda Kapadokya’nın doğal yapımı olan şarab fabrikasından birini ziyaret ederek noktalıyoruz ve kaldığınız otele geri bırakılıyorsunuz.

Kırmızı Tur ayrıntıları

Detay

Başlangıç saati / Yeri            : 09:30 / Alınış – Otel

Bitiş Saati / Yeri                    : 17:00 / Bırakılış – Otel

Uçhisar Kalesi ve Panorama

Uçhisar Kalesi, zirvesinden kuş bakışı görüntüsü ile Kapadokya’nın bütün zarafetini ayağınızın altına seren, Erciyes ile Hasan Dağının birlikte seyredebileceği tek noktadır. Kuzey yamacından yaklaşık 100 mt. yüksekliği ile Kapadok­ya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır. 

Roma döneminden itibaren yaşam, gözlem ve savunma amaçlı kullanılan kalenin içerisinde odalar, sığınaklar, depolar, sarnıç, mahzen ve geçici mezar yerleri bulunmaktadır. Anadolu tarihi boyunca Selçuklular ve Beylikler Döneminde de sınır uç koruma noktası özelliğini korumuştur. 1960’lı yıllara kadar 3000 kişiye yakın bir nüfus, Uçhisar Kalesi çevresinde yaşam devam etmiştir.

Göreme Panorama

Milyonlarca yıl önce gerçekleşen volkanik patlamaların sonucunda başlayan süreç ile ortaya çıkan bu sıra dışı manzarayı dünya üzerinde başka bir noktada rastlayamayacağınızı garanti edebiliriz. Eski bir yerleşim yeri de olan Göreme kasabası ve vadi içerisinde yer alan farklı ton ve oluşumdaki peri bacaları Kapadokya’nın vazgeçilmez noktalarından biridir.

Göreme Açık Hava Müzesi

Dönem sosyal topluluğunun önemli bir parçası olan inzivacı keşişler MS. 2. yüz yıldan itibaren Kapadokya bölgesinde tarih sayfalarında yer almaktadırlar. Kapadokya, ilerleyen yüz yılda bu düşünce ve sosyal hayatta önemli yer sahibi olan bu din adamları ile odak haline gelen bir noktaya dönüşmüştür.

Ve özellikle bölge yerlisi olan üç büyük din adamı ile de bugünkü Göreme Vadisi ve Kaya blokları arasında yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, Hristiyanlığın başlangıç ve gelişim dönemi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir.

MS 4’ncü ile 13’ncü yüzyıl arasında yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanan alanda kaya blokları içerisine kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyularak inşa edilmiştir. Kiliseler içerisinde iki farklı dönem ve boyama tekniği ile İncil ve Hz.İsa’nın hayatı resmedilmiştir.

Göreme Açıkhava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Paşabağlar Vadisi

Kendinizi bir filmin içerisinde rol alırken hissedeceğiniz, bölgenin en dikkat çeken kaya oluşumları ve Kapadokya masallarına konu Peri Bacalarının en farklı formlarını en yoğun şekilde Paşabağlarında görmek mümkündür.

Doğa harikası Peri bacaları arasında yürüyüşünüzü gerçekleştirirken  kayalar içerisine oyulmuş kilise, manastır, tünel, değirmen ve şapel gibi yapılara da rastlayacaksınız. Bu bölge  IX. ve XIII. Yüzyıl dönemi  Hıristiyanların ilk dini seminerler alanı olarak bilinmektedir ve diğer adı da Keşişler Vadisi olarak geçmektedir.

Öğle Yemeği

Avanos Çanak Atölyesi

M.Ö 2000’li yıllara ta Hititlere kadar uzanan bir tarih ve sanat, Kızılırmak’ın tüflü kızıl toprağını aktığı topraklara bırakmasıyla başlamıştır. Nesilden nesile aktarılarak binlerce yıllık geçmişe sahip bu sanat Avanos’ta hala ilk gün ki gibi ustaların çarklarında Avanos Sanatı olarak hayat bulmaktadır ve hayatı anlatmaktadır.

Zahmet ve sabır gerektiren bu sanat eserleri; hamurun hazırlanması, şekil verme, zırhlama ve perdahlama, kurutma, pişirme ve sırlama yolculuğunun sonunda ustasının elinde hayat bulur. Atölyede bu sahneleri görmek yetmeyecek siz geçeceksiniz çarkın başına ve kendiniz için bir Hitit Güneşi veya bir küp yapacaksınız.

Devrent Vadisi

Kapadokya’nın esrarengiz mitlerinde de yer alan diğer adıyla ‘Hayal Vadisi’. Doğa ananın kayalar üzerine işlediği heykelden hayvanat bahçesinde; bir deveyi, kuşları, tavşanları ve atları görebilirsiniz. Hatta peri bacaları üzerinde Meryem Ana’nın dua edişini ve Napolyon şapkası gördüğünüzde gözlerinize inanamayacak ve vadinin neden böyle anıldığını anlayacaksınız.

Ve Hayal Vadisi gün batımında kayalar pembe bir tül örtü ile kaplanır ve sonra karanlığa bürünür.

Şarap Mahzeni

Şarapçılık dendiğinde, Kapadokya bölgesi çok köklü şarap imalat ve geleneğine sahip Anadolu’daki önemli merkezlerden biridir. Kapadokya bölgesindeki bağlar ününü, volkanik etkiler sonucu oluşan tüflü topraklara borçludur. Tüflü topraklar, bağcılıkta hem iyi üzüm elde etme özelliğini hem de asmanın doğal korumasını sağlamaktadır.

Ek olarak Kapadokya’nın kayalar içine oyulan doğal mahzenleri, serin ve sabit ısıya sahip yapısı ile şarap üretimi için en uygun ortamı sağlamaktadır. Bu mahzenler şarabın fermantasyon esnasında ihtiyaç duyduğu ısı ve aroma değerlerinin korunmasını sağlamaktadır.

Üç güzeller Peribacaları

Kapadokya’nın simgesi “Üç Güzeller”. Kırmızı kayalarla kaplı silueti ve arkasında Erciyes Dağı ile fotoğraf severlerin ve anıların vazgeçilmez noktasıdır. Anne, baba ve çocuk misali dizilmiş yapısı ile birçok efsanenin içinde de yer almaktadır.

Diğer bilgilendirmeler

 • Turumuz her gün gerçekleşmektedir.
 • Tur maksimum katılımcı sayısı 16’dır.
 • Tur ile ilgili güncel bilgiler bir gün öncesinde sizlere ulaşılarak aktarılmaktadır.
 • Çocuk yaş sınırlaması yoktur.
 • Turumuzun bazı bölümleri açık havada gerçekleşmektedir. Sizden ricamız mevsime ve programa uygun konforlu giyim tarzı seçmenizdir.
 • Program esnasında veya öncesinde, programın tamamını veya bir bölümünü tamamlamanıza engel olacak fiziki bir (protez, klostrofobi, ani gelişen sağlık durumları, hamilelik vs) lütfen iletiniz 
 • Tur esnasında alacağımız öğlen yemeği öncesi lütfen özel bir diyet programınız (alerji, vegan, vejeteryanvs) var ise belirtiniz.

Fiyat Dahil Olan Servisler

 • Turizm için tasarlanmış minibüsler ile tur ve transferler
 • Profesyonel Turist Rehberi
 • Listelenen müze ve ören yeri giriş biletleri
 • Vergiler
 • Öğle yemeği

Fiyata Dahil Olmayan Servisler

 • Kişisel Harcamalar
 • Yemekte alınacak içecekler
 • Zorunlu Olmayan Bahşişler
 • Kişisel Seyahat Sigortaları

Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon için : +90 533 556 56 52

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir