Kapadokya’da Bunları Mutlaka Yapın
  1. Anasayfa
  2. Çömlekçilik

Kapadokya’da Bunları Mutlaka Yapın

0

“Kapadokya bölgesine kadar gidip te bunları yapmadan dönmeyin” desek, aklınıza neler gelir? Sizin fikirlerinize bir kaç ekleme yapalım.

Bir Kaya Otelde Kalın; Kapadokya doğa harikası bir bölgedir. Bu nedenle burada her gezginin mutlaka denemesi gereken bazı eşsiz deneyimler vardır. En değerli deneyimlerden biri ise Kapadokya’nın dünyaca ünlü “mağara otellerinden” birinde kalmaktır. Bölgenin mağara konutlarından bazıları lüks butik otellere dönüştürülmüştür. Bu oteller, bölgenin eşsiz mimarisini gerçek bir şekilde hissetmenizi sağlarken, tüm modern olanakları da sunmaktadır.

Peri Bacaları Manzarası Eşliğinde Kahvaltı; Kapadokya, özellikle şafak vakti size büyüleyici bir peri bacaları manzarası sunmaktadır. Doğan güneş ile birlikte lezzetli bir kahvaltının eşlik ettiği panoramayı seyretmek eşsiz bir zevktir. Geleneksel Türk kahvaltısında çeşitli zeytinler, peynirler, yumurta, domates, salatalık, biber, sucuk, reçel, bal, tereyağı, kaymak bulunmaktadır.  Zengin ve besleyici bir kahvaltının ardından Kapadokya’nın kırsal kesimlerini keşfetme zamanı!

Manzarayı yukarıdan fethetmek; sıcak hava balonları ile şafak sökerken büyük bir sakinlikle havada süzüleceksiniz! Üstelik milyonlarca yıl öncesine dayanan kaya oluşumları ve bu coğrafyaya özgü akıl almaz yer şekilleri altınızda yatarken… Görkemli manzaralar sunan vadiler, aşağıda çok renkli bir topografyayı boyayan yüksek rakımlar, kadifemsi dokuyla dokunmuş yamaçlar… Son 20 yılda peribacaları diyarı, sıcak hava baloncuğunun merkezi haline gelmiş ve çarpıcı sabah yolculukları her geçen gün dünyanın her yerinden daha fazla turist çekmeye başlamıştır. 800 metre yüksekliğe kadar çıkan balonlar, sabahın erken saatlerinde Göreme çevresindeki patikalardan kalkmaktadır.

Kapadokya Üzüm Bağları; Bu kadar yolu gelip enfes Kapadokya şaraplarını denemeden geri dönmeniz hiç adil olmazdı elbette… Binlerce yıldır köklü şarapçılık geleneğini sürdüren bu bölge, ünlü bağlarını volkanik faaliyetlerin oluşturduğu tüflere borçludur. ÖküzgözüKalecik KarasıBoğazkereNarince ve Emir gibi Anadolu üzümleri zengin tüf toprağı sayesinde zarif bir şekilde büyülemektedir. Dahası da var! Kapadokya şarap imalathaneleri tüm yıl boyunca ziyarete açıktır. Siz de seyahatiniz sırasında bu imalathaneleri ziyaret edebilirsiniz.

Avanos, Mustafapaşa, Ürgüp ve Göreme Sokaklarında Yürüyün; tarihe, inanca, sanata, mimariye ya da farklı yerel yaşam tarzlarına ilgi duyuyorsanız Kapadokya sokakları sizi kesinlikle cezbedecektir. Siz de çanak çömlek, ipek ve halı atölyeleriyle dolu Avanos‘un sokaklarında; kiliseler ve medreselerin bir arada olduğu ilginç mimarisi ile Mustafapaşa veya Sinasos sokaklarında; tarihi köşkler, müzeler, peribacaları, hatta hamamlarıyla ünlü Ürgüp sokaklarında; sizi dünyaca ünlü Göreme Açık Hava Müzesi ve Aşk VadileriGüvercinlik, ZemiPaşabağ, GüllüdereKılıçlar’a götüren Göreme sokaklarında dolaşmadan Kapadokya’dan dönmeyin.

Yöresel Lezzetlerle Öğle Yemeği; Kapadokya çok zengin bir yerel mutfağa sahiptir. Yörenin en meşhur yemekleri testi kebabı ve fasulyedir! Testi kebabı çok özgündür. Ayrıca et ve farklı sebze içeriğiyle sağlıklı ve lezzetlidir. Bu tür pişirmede, yemekler geleneksel fırınlarda yavaş yavaş pişirilir. Bu nedenle, isli bir aromaya ve daha fazla lezzete sahiptir.

Kapadokya’nın birbirinden lezzetli pek çok yemeği bulunmaktadır. Soğanlı, yumurtalı, biberli ve domatesli Soğanlama; beyaz fasulye, tereyağı ve etli Ağpakla; nohut, buğday ve etli Gendirme; patatesli ve bulgurlu Dıvıl, kıymalı ve farklı baharatlarla Kayısı ve Ayva Dolması bunlardan bazılarıdır! Tatlı düşkünleri Nevşehir‘de asla hayal kırıklığına uğramaz. Ziyaretçiler Kabak tatlısı, Köftür (yörenin üzüm suyunu içeren Türk lokumu), Dolaz (tereyağlı un helvası), üzüm pekmezi gibi lezzetler ile burada ziyafet çekebilirler!

Binicilik; Kapadokya’yı keşfetmenin harika yollarından biri de ata binmektir. At üzerinde olmak, çevrenizdeki çarpıcı ayrıntıları yakından gözlemlemenizi sağlar. Bölgede aralarından seçim yapabileceğiniz birçok günlük binicilik turu bulunmaktadır. Kapadokya çevresinde günlük gezilerin yanı sıra bu büyüleyici bölgeyi geceleri keşfedebileceğiniz dolunay gezileri de bulunmaktadır. Vadi boyunca araçların giremeyeceği patikalarda, peri bacalarının çevresinde ve yemyeşil köy bağları arasında atlarla gezinebilirsiniz. At üstünde Meskendir ve Güllüdere gibi Kapadokya’nın en güzel vadilerini görme şansına sahip olacaksınız.

Yürüyüş/Trekking; Kapadokya, doğa yürüyüşçüleri için gerçek bir cennettir. Kapadokya’da yürüyüş yapmak, dünyanın en olağanüstü manzaralarından bazılarını sunan eşsiz bir deneyimdir. Trekking gezileri için Göreme yakınlarındaki Güvercinler VadisiAşk VadisiGül Vadisi ve Kılıç Vadisi de dahil olmak üzere birçok popüler parkur vardır. Bunların hepsi birkaç saat sürer ve tarihi kiliseler, nekropoller, güzel doğa ve daha fazlası ile hem zaman yolcusu, hem de maceracı gibi hissetmenizi sağlar. Ayrıca isterseniz Ihlara Vadisi gibi daha uzun parkurlarda da yürüyebilirsiniz.

Çömlekçilik; Nevşehir şehrine 18 km uzaklıkta bulunan Avanos, Hititler döneminden beri yaşayan çömlekçilik geleneğiyle ünlüdür. Denemek isterseniz, atölyelerden birini arayın ve çarkın önündeki yerinizi alın. Bundan sonra ne olacağı, ellerinizin becerisine ve hayal gücünüzün canlılığına bağlıdır. Yakınınızda duran usta çömlekçiler size destek olacak ve birkaç ipucu verecektir.

Ayrılırken, orada geçirdiğiniz zamanın hatırası olarak usta zanaatkarların elinden çıkma ürünlerden almayı unutmayın. Chez Galip adıyla tanınan bölgenin en meşhur çömlekçisine mutlaka uğrayın.

Ortahisar Kalesi’nde Gün Batımını İzleyin; Günü sonlandırmanın en iyi yolu, muhteşem bir manzaraya sahip bir kalede gün batımını izlemek olabilir! Ortahisar hem kale hem de peri bacası olduğu için Kapadokya için güzel bir kombinasyondur. Gün batımı sonrasında ortaya çıkan kızıllık sırasında burayı gezmek başlı başına bir zevktir. Burada bölgenin esintisini ve sakinliğini aynı anda hissedeceksiniz. 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir