Kapadokya Semazen Töreni
  1. Anasayfa
  2. Semazen - Türk Gecesi

Kapadokya Semazen Töreni

0

Kulun gerçeği bulmak için çıktığı yolda hakiki aşk ile tanışıp yücelmesi ile benliğinden vaz geçip Hakk’ta yok oluşu ve yeni benliği ile dönüşünü temsil eden, ruhani bir seyahattir. Sema ayini ve semazenler, Mevlevi fikri dünyasının tüm dünyaya aktarılmasında önemli bir role sahiptir. 800 yıl öncesinde başlayan bu dini ritüel, geleneksel özelliklerini ilk gün ki gibi korunarak günümüze kadar taşınmış Anadolu kültürünün en önemli değerlerindendir


Mistik bir atmosfere sahip olan Han, Mevlevi müzikleri eşliğinde, beyaza bürünmüş semazenlerin gösterisi ile katılımcılara ruhsal bir dinginlik sağlıyor.

,

Bu ritüel her bir bölüm farklı bir anlam taşıyan 7 bölümden oluşmaktadır
Birinci bölüm Hz. Muhammed’e övgüyü, ikinci bölümde Allah’ın evreni yaratmasını resmedilir. Üçüncü bölümde Ney sesinin duyulmasıyla başlar ve Dördüncü bölüm Sultan Veled devrine bir gönderme içermektedir.

Burada bölümde semazenler 3 kere selam verir. Törenin 5. bölümünde 4 selamlaşma bölümü vardır. Bu bölüm semazenin üstündeki siyah hırkayı çıkarmasıyla başlar ve hırka çıkarmak gerçek dünyaya geçişi anlatır. Burada sembolik olarak yeniden bir doğum vurgusu vardır. Sonrasında semazenlerin kendi içlerinde selamlaşmaları ve Sema törenine şahit olunur. Altıncı bölüm Bakara suresinden bir ayet ile sema gösterisine devam edilir. Son bölümde ise peygamberler, vefat etmiş Müslümanlar, şehitler için dua edilir ve gösteri bu şekilde sonlanır.

Fiyatlarımıza dahil olan servisler

  • Şerbet
  • Vergiler
  • Otelden Alış ve Otele Bırakış

Diğer Bilgilendirmeler

  • Program Esnasında Fotoğraf Çekilmez
  • Talebe göre ekstra program saatleri eklenebilir
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir