Kapadokya Saç Müzesi
  1. Anasayfa
  2. Kapadokya'da Sanat

Kapadokya Saç Müzesi

0

Adını içindeki 16 bini aşkın kadın saçı tutamından alan müzenin hikayesi, 1979 yılında Fransız bir kadının Çanakçı Galip Usta ile tanışması ve 3 ay süren Kapadokya ikameti ile başlar. Üç aylık süre boyunca oluşan bağ sonrasında ülkesine dönecek olan çok güzel saçlara salip bu hanımefendiden Galip Usta bir hatıra olarak bir tutam saç bırakmasını ister. Hatıra olarak alınan bu saçlar o gün atölyenin tavanında yerini alır ve müzenin temeli atılmış olur.

Daha sonra gelen ziyaretçiler ile paylaşılan bu hikaye sonrasında bu durumdan etkilenen başka misafirlerde saçlarını bırakmaya başlarlar. Her katılımcı kendi iletişim ve isim bilgileri ile bu süreci devam ettirmiş ve atölye Guiness Rekorlar kitabına girecek kadar özel bir hal almıştır.

Ve Amerikan ABCNews.com adlı internet sitesinin yayınladığı dünyanın en ilginç 15 müzesi listesinde 6. sırada yer almaktadır.

Her yıl bu müzeye katkı sağlayan saç sahipleri arasında gerçekleştirilen çekiliş ile kazananlara özel turlar ve Çanak Çömlek işçiliği kursu dahil olan hediyeler sunulmaktadır.

Müzenin Giriş Bedeli 3 TL’dir ve kişi bilgileri mahremiyeti nedeniyle fotoğraf çekimi yasaktır.

Saç Müzesi Adresi :

 Yukarı Mh. 110 Sk. No: 24 Avanos / Nevşehir

P. O. Box: 22

+90 384 511 42 40

info@chezgalip.com

www.chezgalip.com

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir