Kapadokya hakkında bilgi
  1. Anasayfa
  2. Sarı Sayfalar

Kapadokya hakkında bilgi

0

Google üzerinde en çok yapılan aramalarda bu başlığı buldum. Site içerisinde bir çok ayrıntı olsa da bu başlığı koymak bir ihtiyaç oldu. Buyurun sizlere Kapadokya Hakkında Genel Bilgiler:

Kapadokya Nasıl Oluşmuştur?

Bölge, jeolojik olarak 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Yöresel Yemekler

Testi Kebabı

Kabak Çekirdekli Erişte

Yaprak Sarma

Ürgüp Köfte

Dolaz

Kuru Kaymak, Bölgenin en bilinen yemekleridir.

Özellikleri

Bir doğa harikası olan Peri Bacaları ile tanınmakta olan bölge. Doğal güzellikleri dışında binlerce yıl farklı toplumlara ev sahipliği yaptığı için Peribacalarının içlerine oyulmuş kayadan evler, yeraltı şehirlerleri, kiliseler, hastaneler, şapeller ve mezarlar gibi günümüze ulaşan tarihi ve sanatsal yapılarla dikkat çekmektedir.

Turizm

Türkiye’nin önemli turizm bölgelerinden biri olan Kapadokya‘nın merkezi konumundaki göreme beldesi, her yıl dünyanın dört bir yanından yüz binlerce turistin uğrak mekanı haline geldi. Geçen yıl Kapadokya‘ya gelen 2 milyon 949 bin 542 turistin büyük çoğunluğu konaklamalı ve günü birlik turlarla beldeyi ziyaret etti.

Havalimanı

Türkiye içi, İstanbul, Antalya, İzmir gibi şehirlerden direkt uçuşların olduğu Nevşehir Kapadokya Havalimanı, yılda 700 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip. En turistik bölgelerimizden biri olan Kapadokya‘ya yaklaşık 43 km mesafede bulunan havalimanından Nevşehir, Ürgüp, Göreme gibi diğer yerlere de ulaşmak oldukça kolay. Yurt dışı aktarmalı uçuşlar ise bölgeye 50 km mesafedeki Kayseri Erkilet (ASR) havaalanı üzerinden sağlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir