Kapadokya Bölgesi Turu, Tur Fiyatları, Otel ve Yemek Ücretleri Kaça mal olur?
  1. Anasayfa
  2. Nereden başlasam?

Kapadokya Bölgesi Turu, Tur Fiyatları, Otel ve Yemek Ücretleri Kaça mal olur?

0

Gökhan Beykara – Ürgüp

Ürgüp fiyatları nelerdir? Akşam Yemeğinin ne kadar olduğunu merak mı ediyorsunuz? Konaklama ücretleri nedir? Balon turu ne kadar? Ürgüp’de Market Alışverişi için ne kadar paraya ihtiyacım var?
Ürgüp / Kapadokya bölgesine son ziyaretim ve Ürgüp / Göreme / Avanos bölgesi hakkında deneyimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.


Nasıl gidilir? Nerede kalınır? Nerede yemek yenir? Hangi Para birimleri geçerli? Ücretsiz internet noktaları nereler?

Kapadokya Bölgesi’nde hangi para birimi Kullanılır?
Türk Lirası geçerlidir. Ayrıca bir çok döviz bürosundan dilediğiniz miktarda ve dilediğiniz ülkenin para birimini bozdurabilir change/exchange yapabilirsiniz.
Sokak arası / esnaflardan döviz bozdurmamaya gayret edin. Serbest piyasada 19 tl iken bir otel, restoran veya işletme size 15-17 tl arası rakamdan döviz bozabilir.

Kapadokya Pahalı bir yer mi?
Kapadokya bölgesinde ortalama fiyatlar Türkiye genelinden daha yüksektir. Turizm bölgesi olması sebebiyle bu olağan bir durum gibi görünmekte ama unutmayın oranın da yaşayan bir yerel halkı var. Ucuz bir tatilin ipuçları burada:
Bölgede ortalama otel ücretleri 16-55 Euro arasında. Tercihiniz 4-5 yıldızlı bir otel veya kaya otel olursa fiyatlar gecelik 24.000 tl ye kadar çıkabiliyor. özellikle Jakuzili Kaya Balayı suitleri ve özel konaklarda bu ve daha üstü fiyatlar var.
Taksi fiyatları Türkiye ortalamasına uygundur. Pazarlık ile binmeye çalışmayın. Taksimetre yeterli olacaktır. Bölgeden en uzak gidebileceğiniz 2 yer Nevşehir veya Kayseri havalimanı dışında en uzak mesafe yaklaşık 10 km.

Kapadokya’da yaşamanın maliyeti:
1.32 kat Ankaraya göre
1.07 Kat İstanbula göre
1.38 kat Antalyaya göre
1.71 kat Konyaya göre
1.45 kat Eskişehire göre daha pahalı.

Marketlerde gıda fiyatları:
Bir çok süpermarket zincirinin bölgede şubeleri olduğundan market alışverişlerinde içiniz de cebiniz de çok rahat olacak. Daha önce bahsettiğim gibi turizm bölgesinde turistik tesislerden yapacağınız alışveriş size çok pahalı gelecektir. Ancak gündelik ihtiyaçlarınızı marketlerden almayı tercih edebilirsiniz.

Kapadokya’da yemek fiyatları:
Kapadokya’da yemek fiyatı (Kahvaltı/Öğle Yemeği / Akşam Yemeği) nedir? Kapadokya’da ortalama yemek fiyatı nedir?

Bölgede tipik bir fastfood masrafı McDonalds vb yerlerde Türkiye geneli ile aynıdır. Yöresel yemekler tercihiniz ise, Kahvaltı salonları, Yaz ve Kış bahçeleri, Teras cafeler çok farklı kahvaltı menüleri sunabilir. Kişi Başı 160’tl’den başlayan fiyatlarla güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz
Öğlen yemeği için yine fastfood tercihlerinizde fiyatlar Türkiye ortalamasında. Ancak restoranları tercih ederseniz mutlaka menülerde fiyat kontrolü yapın. Alışılanın aksine, su ve çay genelde ücretli ikram ediliyor…
Akşam yemeği seçenekleri oldukça fazla, Standart bir lokanta yemeği için porsiyon x 100 tl olarak düşünebilirsiniz. Yöresel yemeklerden Testi kebabı gibi tercihleriniz olursa kişi başı 250-500 tl gözden çıkarmanız gerekir.
Bölgenin yöresel şarapları yabancı markalara göre oldukça makul.

Kapadokya’da Kamp Hayatı:

Kampçılar için neredeyse mutlaka uğranılması gereken bir nokta olan Kapadokya bölgesinde kamp hayatı hakkında ayrıntıları şu yazımızda paylaştık.

Yabancılar için sigara ve alkol fiyatları:
Yabancı ülkelerde Sigara fiyatları 10-21 euro arası değiştiğinden türkiyedeki 2 euroluk ortalama sigara fiyatı oldukça ucuz görünmekte. Alkol konusunda Yerli bira 50-100 tl arası, diğer yerli içkiler için kadeh ücreti 80-10 tl arası, votka viski gibi içkiler ise 150-250 tl arası kadeh fiyatıyla satılmaktadır.

Kapadokya Otel fiyatları.
Hostel fiyatları gecelik 10 euro (200 TL’den başlamakta) Tur anlaşmalı oteller 20 Eurodan başlamakta. Pansiyon veya düşük yıldızlı oteller için 400-800 tl arası konaklama ücretleri bulabilirsiniz. Ancak Kaya oteller ve 5 yıldızlı otellerde fiyatlar 55-1200 euro (1100 tl – 24.000 tl) arasında değişmekte. bu yüzden otel rezervasyonunu gitmeden yaptırmanızı tavsiye ederim.

Kapadokya Balon turu fiyatları:
Bölgede yaklaşık 20 şirket 150 balon ile hizmet vermekte. Balon turunu mutlaka firmadan almaya özen gösterin. otel, organizasyon firması ve aracı firmalar size 20-30 euro hizmet bedeli ekleyerek fiyat verebilir. Ortalama balon fiyatları 70-120 euro arası değişiyor. Bu değişiklik yoğunluk ve o gün uçan balon sayısına göre değişmekte.

Kapadokya’da Araba Kiralama:
Son dönemde artan fiyatlar, Bayram ve Diğer tatillerde neredeyse araç bulunamıyor. Ancak normal günlerde
Ekonomik, Suv, Jeep, Cabrio, Vip gibi seçenekler sebebiyle 1500-6000 tl arası günlük fiyatlara araç kiralayabilirsiniz. Bunun yerine Turları tercih edebilirsiniz. Havaalanından otele / otelden havaalanına servisler ve yerel turlar mevcut.
Havaalanı Kapadokya arası saatlik otobüs seferleri ile ulaşım çok kolay.

Umarım bu bilgiler işinize yarar. İyi Tatiller…

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir