Kapadokya Adı Nereden Geliyor?
  1. Anasayfa
  2. Kapadokya Tarihi

Kapadokya Adı Nereden Geliyor?

0

Katpa Tuka, Cappadocia ve Kapadokya…

Tarihi boyunca, Güzel Atlar Ülkesi olarak anılan Kapadokya yöresi, Paleolitik dönemden bu güne bir çok uygarlığı barındırmıştır. Bir zamanlar burada var olan Kapadokya Krallığı, Katpatuka (Türkçesi, Güzel Atlar Ülkesi) isminin Roma imparatorluğu döneminde Cappadocia olarak anlıdığı ve dilimize Kapadokya olarak geçtiği bilinmektedir.

Kapadokya Krallığı

Şimdilerde doğanın mucizesi olarak adlandırsakta, tarih boyunca, Periler diyarı, sihirli bir şehir olarak bilinmiştir. Bunda, Peri bacalarının ve yörede yaşayan insanların yer altı şehirlerinin mitolojik hikayelerde bir çok etkisi olmuştur.
Doğuda Kayseri ile komşu olan bölge, Kırşehir, Niğde, Aksaray ile komşu ve Nevşehir ili sınırları içerisindedir.

En Çok bilinen turistik alanları, Göreme, Avanos, Uçhisar, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara’dır. Unesco Dünya Mirasları Listesinde yer alan Kapadokya, Türkiye turizminin en önemli noktalarından biridir.

Farsça Katpa Tuka kelimelerinden türetilen ismi, Erken dönem Hristiyanlık tarihindeki yeri, Roma, Bizans, Selçuklu imparatorluklarındaki önemli olayları ile tarihin her döneminde “Güzel Atlar Ülkesi” olarak haritalarda yer almıştır.

İlginizi Çekebilir
kale3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir