Ihlara Vadisi
  1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Ihlara Vadisi

0

Muhtemel ve çok yakın bir gelecekte, en az Kapadokya kadar meşhur olacak, “ben burayı daha önce nasıl keşfetmedim” demekten kendinizi alamayacağınız bir yer, Ihlara Vadisi…

Erken dönem Monofozit Hristiyanlığın ayak izlerini bulacağınız ve belkide bir dinin doğuşuna tanıklık edeceğiniz bu bölgeyi mutlaka bir rehber eşliğinde ziyaret edin. Doğu Ortodokslarının “Hacı” olmak için ziyaret ettiği bu bölge tarihindeki bir çok isim ve kilise ile insanların “tanrı ile buluşma” kapısı.

Zamanın ötesine seyahat etmek ve daha önce hiç ayak basmadığınız bir dünyayı keşfetmek istiyorsanız, Ihlara Vadisi tam da aradığınız yerdir. 14 kilometre uzunluğundaki vadinin, Hristiyanlığın kurulduğu günlerden bu yana önemli bir dini merkez olduğu, etrafa dağılmış sayısız kiliseye ve tarihi yaşam alanlarına ışık tuttuğu bilinmektedir. Burada bölgenin jeolojik özellikleri ile oluşan duvar resimli kiliseler, manastır ruhuna uygun olarak kayalara oyulmuştur.

,

Mimariyi gezmek ve büyüleyici tasarımların içinde dolaşmak isterseniz, şanslısınız. Çünkü Ağaçaltı, Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Prenliseki, Eğritaş, Direkli, Saint Georgeus, Karagedik, Ala, Bezirhane, Bahattin Samanlığı ve Batkın Kiliseleri olmak üzere 14 tanesi keşfe açıktır. Vadide yürümeye başlamadan önce iyi hazırlanın! Çünkü buraya ulaşmak için 382 basamaklı merdivenden aşağı inmek zaman alabilir. Kısıtlı zamanın sizi caydırmasına da izin vermeyin: Melendiz Çayı üzerine inşa edilen çardaklar, mola yolculuğunuza bir fincan çay eşliğinde mola vermenize olanak tanıyacaktır.

İlginizi Çekebilir
jeoloji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir