Hristiyanlar için Kapadokya Neden Bu kadar Önemli?
  1. Anasayfa
  2. Hristiyanlık ve Kapadokya

Hristiyanlar için Kapadokya Neden Bu kadar Önemli?

0

Amerika’dan bir dostum Türkiye ve Kapadokya hakkında konuşurken şu cümleyi kurdu; “Sizin için Kabe ne kadar önemli ise, bizim için de Kapadokya o kadar önemli”

Bu cümle tek başına anlatmaya yetiyor aslında. Hristiyanlık ve Kapadokya kelimelerinin nasıl bir araya geldiğini anlamamıza yetiyor. Birazcık tarih bilgisi, birazda mit eklediğimizde soru kendiliğinden cevaplanıyor.

Hristiyanlığın doğuşu ile başlayalım.

Bilindiği gibi İsa’nın ölümünden sonra müritleri ve havarileri çok zor dönemler geçiriyordu. Kudüs’ten kaçanların ilk önce Kıbrıs’a gittiğini, oradan anadolu topraklarına geçtiğini bilyoruz. Bu ziyaret Selefus 1. Nikatoryus zamanında büyük bir şehir olarak kullanılan şimdiki Mersin/Silifke bölgesine kadar uzanıyor. “Erken dönem Hristiyanlık” olarak adlandırılan bu dönemlerde, Havarilerin ve ona inananların dini eğitimleri ve öğretilerini yeni insanlara ulaştırmak ve hristiyanlığı yaymak için yaptıkları mücadelenin önemli duraklarından bir tanesi ve belki de en önemlisi Kapadokya bölgesi.

Coğrafi yapısı, ki uzaktan bakıldığında düz ve çorak bir arazi gibi görünen, ancak yakına gelince vadilerini keşfedebileceğiniz bu bölge, saklanmak ve yeni hristiyanlar yetiştirmek için mükemmel bir yerdi.

Yeraltı şehirleri, mağaralar, kaya oyma evler ve dediğimiz gibi bölgenin uzaktan bakılınca görünmeyen ve her türlü tehlikeye karşı korunaklı yer altı şehirleri Erken dönem hristiyanları için mükemmel bir konumda idi.

Bilgilerin başlıkları bizden kalanı araştırmak sizden.

Hristiyanlığın Kudüs’ten başladığını ve oradan yayıldığını bilsek bile, asıl gelişiminin anadolu topraklarından olduğunu ve hatta bu gün okunan “İncil” in Milattan Sonra 400 Yılında İznik konseyinde kabul edilen son incil olduğunu da düşününce bu tezimiz daha da anlamlanıyor.

Nasıl ki İslamiyet ve Müslümanlar için Mekke ve Medine Kutsal topraklar ise, Hristiyanlar için de Kapadokya Bölgesi kutsal topraklardır.

Her yıl yüzbinlerce insanın Hacı olmak amacıyla geldiği bu bölgenin, sıradan bir turizm bölgesi olmadığını bilmek ve yapılan yatırımları ve bölgesel turizm kültürünü buna göre geliştirmek gerektiğine inanıyorum.

Kaya oteller, Havuzlar, Gece Kulüpleri, SPA merkezleri ve belki de Balon turları bile bölgenin asıl önemi olan “Hac Turizmi”nin yanında sönük birer balon gibidir.

Kültür ve Turizm bakanlığının asıl ilgilenmesi gereken konu bölgedeki yüzlerce Tarihi Kilise, Şapel ve Tarihsel kişiliklerin, karakterlerin korunması, anlatılması ve tanıtılmasıdır.

Unutmayın Hristiyanlık konusunun önemi içinden çıkartılırsa Kapadokya sadece Peri Bacalarının olduğu “Coğrafik” bir turizm bölgesi olarak kalır. Manevi değeri maddi değerinden çok daha üstün olan bu bölge ve hakkında öğreneceğimiz daha çok şey var.

Daha fazlası için Onbato’yu takipte kalın…

İlginizi Çekebilir
eski-urgup