Ürgüp Yöresinde Hangi Yemekler Meşhur
  1. Anasayfa
  2. Nereden başlasam?

Ürgüp Yöresinde Hangi Yemekler Meşhur

0

Bu kadar macera ve mucize dolu bir günün sonunda enfes lezzetler denemek gerekiyor, değil mi? Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Kapadokya’da da çok sayıda seçeneğiniz bulunuyor. Kapadokya karşı konulmaz geleneksel Türk kahvaltısından leziz yerel mutfakların geniş çeşitliliğine kadar, insanı büyüleyen pek çok lezzet ve dokuyla çevrilidir.

Testi Kebabı

Kapadokya’nın eşsiz yemeklerinden biri de testi kebabıdır. Geleneksel testi kebabı, testi ve çömlek adı verilen toprak kapların içine, et, sebze ve mercimek konularak, tandırda pişirilmesi suretiyle hazırlanır. Testi kırıldığında içinden dumanlı bir aroma ile lezzet fışkırır ve insanı olağanüstü bir memnuniyetle doldurur. Yemeğinize eşlik etmesi için, bölgenin ünlü yerel şaraplarını deneyebilirsiniz. Siz de Kapadokya’nın tadını keşfedin! Burada tadını çıkarabileceğiniz lezzetleri bir kenara bırakmak zordur.

Kayısı Yahnisi

Kayısı Yahnisi, çelişkili bir şekilde sofistike bir doku ve tat buketine sahip, toprak bir tencerede, odun sobasında pişirilmiş kayısıların ve etlerin bir füzyonudur. Genellikle “bitirgen” denilen tatlı kayısılardan yapılır. Eğer kayısı tatlı değilse, pişirilirken içine pekmez ilave edilir. Parça et veya kıyma ile kayısılar, çömlekte pişirilir.

Kapadokya’nın diğer lezzetleri arasında ince bulgur adı verilen düğü çorbası, haşlanmış bulgura süt ilave edilerek yapılan süt çorbası, koyun etinden yapılan nohut yahnisi, ilginç kayısı ve et yemeği, kayısı dolması, ayva dolması, Gendime, Arapaşı, Peşmani yemekleri sayılabilir. Hepsinin ortak özelliği yöreye özgü çömleklerde pişirilmiş olmalarıdır. Burada eylül başında hasat edilen kabak tatlısını veya kabak çekirdeğini denemeyi de atlamayın.

Zerdeli Pilav

Zerdeli Pilav, insanların bir araya getirmeyi düşünmeyeceği unsurları bir araya getiren lezzet ve dokuların gastronomik bir patlamasıdır. Üzüm pekmezi ile demlenmiş pirinç katmanları, soyulmuş badem, kuru üzüm ve az miktarda Hindistan cevizi ile harmanlanmış pirinç ile nohut katmanlarının üzerinde bulunur ve duyuları heyecanlandıran bir duygu bolluğunu açığa çıkarır.  

Nevşehir Mantısı

Türk Mantısı başlı başına bir gelenektir. Hatta belki de Türkiye ziyaretinin en büyük sürprizi ve gastronomik keyfi olabilir. Mantı, pul büyüklüğünde kareler halinde kesilmiş makarna hamurundan yapılır; kıyma, soğan, maydanoz, karabiber ve tuz karışımı ile doldurulur. Makarna daha sonra narin, üçgen, mini bohçalar halinde katlanır. Mantı hazırlama süreci zaman alsa da kesinlikle bu çabaya değer. Genellikle sarımsaklı sumak ve nane ile süslenmiş baharatlı tereyağı sos ve yoğurt ile servis edilir.

Kuru Kaymak

Kuru kaymak, krema gibi kaymaklı bir süt ürünüdür. Genellikle organik bal ile servis edilen bal; lüks bir dokuya sahiptir ve bağımlılık yapan bir lezzete sahiptir. Kendi özel tepsisinde ortalama yedi kilogram sütle odun ateşinde yaklaşık on saat kaynatılır. Yöre halkı tarafından yaylalardaki taze sütten üretilir. Çoğunlukla balla tercih edilen kuru kaymak vazgeçilmez bir lezzettir. İyice ısıtılmış bir tandırın üzerine yerleştirilen tepsiye, kaynatılmış süt, köpürtülerek dökülür. Bir iki saat tandırdaki ateşte durduktan sonra tepside biriken süt kreması bıçakla kenarlarından kesilerek çıkarılır. Kesilen krema ince bir oklava ile ikiye katlanır, bir elek üzerine yerleştirilir ve gölgede kurutulur. Kaymağınız şimdi hazır, buyurun!

Kapadokya Üzüm Bağları

Bu kadar yolu gelip leziz Kapadokya şaraplarını denemeden geri dönmeniz hiç adil olmazdı. Binlerce yıldır köklü şarapçılık geleneğini sürdüren bu bölge, ünlü bağlarını volkanik faaliyetlerin oluşturduğu tüflere borçludur. Öküzgözü, Kalecik Karası, Boğazkere, Narince ve Emir gibi Anadolu üzümleri zengin tüf toprağı sayesinde zarif bir şekilde büyümektedir. Dahası da var! Kapadokya şarap imalathaneleri tüm yıl boyunca ziyarete açıktır. Siz de seyahatiniz sırasında bu imalathaneleri ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir