Hacı Bektaş-ı Veli
  1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Hacı Bektaş-ı Veli

0

“Okunacak en büyük kitap insandır”

İslam’ın Anadolu’ya gelişiyle birlikte Anadolu, birçok müslüman alim ve filozofun yurdu haline gelmiştir. 13. yüzyılın sonunda bugün Hacıbektaş olarak bilinen Türk ve Müslüman Sufi Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu’ya yerleşmiştir. Anadolu’daki farklı Türk grupları arasında birliği sağlamak konusunda çok önemli bir yeri olan bu bilge, felsefesinin temel ilkeleri ile 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ruhunu ve özünü somutlaştırmaktadır.

Nevşehir’e 45 km uzaklıkta bulunan Hacıbektaş ilçe merkezindeki Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi 3 avludan oluşmaktadır. Nadar Avlusu olarak adlandırılan birinci avluda, 1902 yılında inşa edilmiş ‘Üçler Çeşmesi’ ve aynı avlu içinde çamaşırhane ve hamam bulunmaktadır.

Dergâh Avlusu’na “Üçler Kapısı” olarak adlandırılan bir kapı vasıtasıyla girilir. Kapının hemen sağında 1554 tarihinde yaptırılan, 1875 yılında Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın kızı tarafından Mısır’dan gönderilen arslan heykelinin yerleştirilmesinden sonra ‘Arslanlı Çeşme’ adını alan çeşme bulunur. Bu avluda Osmanlı Sultanı II. Mahmut zamanında yaptırılan bir cami, dergâha gelen misafir ve yolcuların karşılandığı ‘Konuk Evi’ ve ‘Aş Evi’ yer alır. Meydan Evi’nin bitişiğindeki Kiler Evi’nin alt katında dergâhın kıymetli eşyaları ve yiyecekleri depo edilmekteydi. Hazret Avlusu’na ise ‘Altılar Kapısı’ndan girilir. Girişte hasbahçe, sağ tarafta derviş ve baba mezarları, karşı tarafta Selçuklu mimarisi özelliklerini arzeden ve Orhan Gazi zamanında yaptırılan Hacı Bektaş Veli Türbesi yer almaktadır. Hacı Bektaş’ın inzivaya çekildiği Çilehane ve Kırklar Meydanı bu bölümdedir. Kırklar Meydanı’nın doğusunda Horasan Erleri’nin mezarları, batı tarafta çelebilere ait olduğu söylenen mezarlar ile Güvenç Abdal’ın türbesi bulunur. Hazret Avlusu’nun sağında 1519 yılında yaptırılan Hacı Bektaş’tan sonra gelen Balım Sultan Türbesi yer alır.

Okunacak en büyük kitap insandı

Hoşgörü insanı Hacı Bektaş Veli’nin, akıllara kazınan sözlerini birlikte hatırlayalım.

  • Göze nur gönülden gelir.
  • Murada ermek, sabır iledir.
  • Araştırma, açık bir sınavdır.
  • Hak güneşten daha zahirdir.
  • Eline, diline, beline sahip ol.
  • Arifler hem arıdır, hem arıtıcı.
  • Abdal, Hakk’a hayran olandır.
  • Cennet için ibadet geçersizdir.
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir