Gör Kapadokya’yı, Yaşa Tüm Zamanları
  1. Anasayfa
  2. Kapadokya Tarihi

Gör Kapadokya’yı, Yaşa Tüm Zamanları

0

Gökyüzünün en mavisine, yükselen parlak bir güneş ile peri masalı güzelliğindeki bir manzaraya uyandığınızı hayal edin. Aynı gökyüzü, yavaşça yükselen sıcak hava balonlarıyla doludur. Bu manzaralar ziyaretçilerin genellikle Kapadokya’da gördüğü ilk manzara olsa da güzel atlar ülkesi Kapadokya’da, sizi bekleyen güzellikler ve maceralar için sadece bir giriştir!

Çoğu insan için Kapadokya adı, arazinin milyonlarca yıldır fantastik şekillere dönüştüğü Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara yerleşimlerini akla getirse de aslında Kapadokya; Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerini kapsayan geniş bir bölgeyi içermektedir. Gizemli görünen peri bacaları; yeryüzünün metrelerce derinliklerine uzanan şehirler, ibadethaneler, semavi ve dünyevi olmayan bir atmosferle kaplıdır.

Bu manzara, toprağın kolayca oyulabilmesi nedeniyle sayısız kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölge, zaman içinde donmuş gibi görünen çok sayıda yeraltı şehri ile doludur. Kapadokya, Asurlular, Hititler, Frigler, Hellenler, Romalılar, Bizanslılar, İlk Hristiyanlar, İslam dünyası ve daha fazlasına tanıklık eden ve bu medeniyetlere ait kanıtları olan bir açık hava müzesidir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir