Gökyüzünde Gökkuşağıyla Dans;
  1. Anasayfa
  2. Balon Turları

Gökyüzünde Gökkuşağıyla Dans;

0

Evet tam da başlıktaki gibi bir his Sıcak Hava Balonu ile uçmak. Neden bu kadar popüler olduğu tecrübe edince anlaşılan; tarifi zor, unutulmaz ve daha önce yaşanmamış bir deneyim.

Kısaca size nasıl balon turuna dahil olunur, nelere dikkat edilmeli ve benzeri detaylardan bahsetmek istiyorum biraz; öncelikle sınırlı kapasitede uçuş izni verildiği için rezervasyonun mutlaka önceden yapılması doğru bir davranış. Farklı uçuş tipleri sunan farklı firmalar ve fiyatlar da buna bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ve tabi ki yoğunluk ve dönem, fiyatları belirleyen en önemli etkenlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bana soracak olursanız hangi mevsim diye, tek cevabım her mevsimin kendi güzelliği oluyor. Ancak kış dönemi hava şartlarından dolayı uçuş sayısı diğer dönemlere göre biraz daha az. Sıcak hava balonu tamamen hava şartlarına bağlı olarak uçuş gerçekleştiren bir hava aracı ve nereden kalkacağı, nereye ineceği, hangi yöne gideceği hakkında sadece pilot uçuş öncesi tahminde bulunabiliyor. Katmanlardaki rüzgarlarla havada süzülüyorsunuz. Fobi derecesinde değilse yükseklik korkunuz rahatlıkla binebilirsiniz hatta fobisini atanlar bile oluyor bu uçuş ile çünkü balon uçak gibi hızlı seyreden bir hava aracı değil. Havada süzülerek yol alıyorsunuz. Mevsime göre kıyafet tercihi atlanmamalı ve her anın kaydı için cihazlarınızı hazır etmelisiniz.

Sabah daha hava aydınlanmadan anlaştığınız firma sizi otelinizden araçları ile alıp uçuş alanına, hazırlıkların olduğu bölgeye götürüyor. Pandemi nedeniyle ne yazık ki yiyecek içecek servisleri sınırlandırılmış durumda. Orada balonun hazırlık aşamalarını ve uçuş onayını bekliyorsunuz. Uçuş onayı ile asıl gösteri başlıyor. Bütün balonlar aynı anda alev gösterisi şeklinde balonlarını şişiriyor ve hazır hale getiriyor. Bu sahne inanılmaz ve mutlaka fotoğraf için hazır olun. Şişirilen balon sepetine, pilot onayı ile yolcular teker teker alınıyor ve pilot güvenlik ve uçuş bilgilerini aktarıyor.

Ve yapılması gerekenler listenizde olması gereken bir madde daha hayata geçiyor. Yerden tüm balonlarla birlikte sırayla yavaşça havalanıyor ve gökyüzüne doğru yaklaşıyorsunuz. Bundan sonrası herkesin kendi tarifi ile farklılaşıyor. Gökkuşağında dans, kuşlar gibi özgür hissetmek, bir rüyanın içerisine dalmak vs vs.

Merak ettiniz değil mi… Bence hiç beklemeyin.

Şimdiden iyi uçuşlar

İlginizi Çekebilir