Eğritaş Kilisesi – Ihlara Vadisi
  1. Anasayfa
  2. Ihlara Vadisi Kiliseleri

Eğritaş Kilisesi – Ihlara Vadisi

0

Vadinin yine en eski yapılarından biri olan Eğritaş kilisesi 9-10 yüzyıl arasına tarihleniyor. İkonoklastik dönem öncesi yapılan yapının en önemli özelliği ise vadinin en büyük ibadethanelerinden ve mezarlarından biri olması.

Kilise duvarında bulunan iki kitabeden anlaşıldığı üzere, Hs. Meryem’e ithafen yapılmış. Beşik tonuzlu ve tek nefli olan tapınağın batısında kiliseyi mezarlara bağlayan ayrı bir bölüm inşa edilmiş. Bir bölümü yıkılmış olan bu mekan yine de güzelliğini koruyor. İki katlı olarak inşa edilen kilisenin alt katında cenaze törenlerinin yapıldığı alan bu bağlantı bölümü ile mezarlıklara bağlanmış. Ahşap bir zeminle ayrılan katlar, zamana ve aşınmaya yenik düşmüş. O yüzden üst katın zemini bulunmuyor.

Bu kilisede bulunan fresklerde İncil’deki anlatımlardan esinlenilmiş. İki melek ve Altı piskoposun arasında Bakire Meryem tasviri, yine iki melek arasında oturan Hz. İsa tasviri, Yusuf peygamberin rüyası, Kudüs’e giriş, Mısır’a kaçış, Aziz Pierre’nin İsa’yı inkarı, ayaklarının yıkanması, ve vaftiz sahneleri mutlaka görülmeli.

Bu kiliseleri diğerlerinden ayıran en önemli özellikler, bizans dönemi öncesinde inşa edilmiş olmaları, bölgede Bizans tipi olarak adlandırılan bir çok tarihi eser de mevcut.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir