Çarıklı Kilise
  1. Anasayfa
  2. Kapadokya Kiliseleri

Çarıklı Kilise

0

Çarıklı Kilisenin ismi kilisenin girişinde yer alan ve Göğe Yükselişi temsil eden iki ayak izinden gelir. Bu freskin Kudüs’teki Göğe Yükseliş Kilisesindekiyle aynı olduğu söylenir. Kilise, Karanlık Kilise ile aynı kaya kütlesi içine oyulmuştur. 11. yüzyıldan kalan fresklerde Çarmıha Geriliş, Vaftiz gibi Yeni Ahit’den sahneler bulunmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesinin içinde bulunan bu kilise 11. yüzyıla tarihlenmektedir. yapı ve freskleri itibariyle açık hava müzesinde bulunan Karanlık kilise ve Elmalı kilisesine de benzerlik taşımaktadır. Kilise açık hava müzesine giriş itibariyle müzenin gezilecek alan itibariyle zirvesinde bulunmaktadır. Günümüzde kiliseye giriş için bir demir merdiven ile ulaşım mümkün olmaktadır. Diğer kiliselerden farklı olarak burada incilden sahnelerin dışında Tevrat’tanda bir sahne bulunmaktadır. Bu sahnede Hz. İbrahim’in eşi Sara Meleklerle yemekte sahnesidir. Bu sahne hemen girişte sol üstte bulunmaktadır. Kesinlikle görmenizi tavsiye ederim.

Kilisenin mimari özelliklerine gelecek olursak iki sütunlu ve hemen altında yemekhanesi bulunmaktadır. Günümüzde yemekhanenin yan tarafında da Müze shop a bağlı Türk kahvesi içebileceğiniz kaya oyma kafe vardır.

Kilisenin ismine gelecek olursak kilisenin içinde İsa’nın göğe yükseliş sahnesinin hemen altında çarığa benzeyen ayak izleri vardır bu nedenle günümüzde çarıklı kilise olarak isimlendirilmiştir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir