Balon Turu Hakkında Merak Edilenler
  1. Anasayfa
  2. Balon Turları

Balon Turu Hakkında Merak Edilenler

0

İlk sıcak hava balonu mumlu kağıt ve ipekten yapılmış bir kubbe ile 1783 yılında Paris’te Mongolfier kardeşler tarafından uçurulmuştur.

Sıcak Hava Balonculuğu Kapadokya bölgesinde 1980’lerin başında firma tanıtımı ve sıcak hava balonu pilot eğitimi amaçlı başlamış olup ilerleyen yıllarda Kapadokya’nın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Mükemmel uçuş koşullarına sahip bu bölgede, gerçeklik ötesi manzaraları, gökkuşağını andıran rengarenk balonları, peri bacalarını, her biri kendine has kaya oluşumlarını, renklerine hayran kalacağınız vadileri, üzüm bağlarını, at ile gezen misafirleri ve daha sayılamayacak onlarca eşsiz güzelliği gökyüzünde süzülürken yaşamak istiyorsanız bu deneyimi asla kaçırmamalısınız. Kısaca; Sıcak Hava Balon deneyimi yapılacaklar listeni eklenmesi gereken yegane aktivitedir.

Sıcak Hava Balonu Hakkında Merak Edilenler

Sıcak Hava Balonları Nereden Kalkıyor?

Kalkış noktası günlük meteorolojik değerlendirmeler, rüzgar hızı ve yönüne göre değişmektedir. Amaç; Güvenli bir uçuş ile birlikte en güzel manzaraları sizlere sunabilmektir.

Ne Giymeliyim?

Uçuş dönemindeki hava şartları dikkate alınarak komforlu kıyafetler tercih edilmelidir. Genellikle uçuşlarımız gün doğumu sırasında olduğu için karasal iklim şartlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Ne kadar yükseğe çıkıyoruz?

Sivil Havacılık tarafından verilen gün ve izinler doğrultusunda yerden maksimum 800 mt ile 1400 mt yüksekliğe çıkılabilmektedir. Uçuş en güzel görselliği yakalamak için doğru yükseklikte devam ettirilmektedir.

Kimlerin uçuşunda kısıtlama vardır?

Firmaların kendi kararları ve güvenlik şartlarına bağlı olmak üzere 0 – 6 yaş çocuklar için özel durumlar uygulanabilir.

Hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar uçurulmaz

İniş pozisyonu alamayacak şekilde fiziksel engeli olan yolcular uçurulmaz

Yılın her zamanı uçulur mu?

Hava şartları uygunluk gösterdiği müddetçe yılın 12 ayı uçuş gerçekleştirmektedir. Ancak sonbahar ile başlayan olumsuz hava şartları nedeniyle uçuş sayısı ortalamanın altındadır.

Uçuşlar ne zaman iptal edilir?

Sivil havacılığın belirlemiş olduğu, rüzgar hızı, görüş mesafesi, yağış ve bulutlanma kriterlerinden herhangi birinin gerçekleşmesi uçuş iptal sebebidir.

Uçuşlar ne zaman başlıyor?

Sabah uçuşları gün doğumundan 30 dk öncesinde (olumsuz bir durum olmamak kaydıyla) onaylanmaktadır. Onaylanan ilk grup havalandıktan sonra hava trafik yoğunluğu ve hava şartları dikkate alınarak gün doğumu saatinde ikinci grup için onay verilmektedir.

Hava şartlarının uygun olması durumunda (genellikle havaların soğuduğu döneme denk gelmektedir) öğlenden sonra uçuşlar da gerçekleştirilmektedir.

Sıcak Hava Balonu güvenli midir?

Bu soruya evet olarak cevap verebiliriz. Tüm operasyonel ve fiziksel denetimler hem firmaların ilgili birimleri tarafından hem de Sivil Havacılığı bağlı sorumlular veya yetkili kuruluşları tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

Nasıl gelip, gideceğiz?

Otelden alınıp, uçuş bitiminde tekrar otele bırakma transferleri firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Uçuştan bir gün öncesinde sizinle temasa geçilerek alış saatiniz sizlere iletilir.

Balon nereye inecek?

Sıcak Hava Balonu rüzgara tabi bir hava aracı olduğu ve o anki trafiğe bağlı olarak bir uçuş gerçekleştireceği için kesin bir iniş noktası uçuş öncesinde belirlenememektedir. Pilotlar meteorolojik değerlendirmeler ile iniş noktası planlaması yapmaktadırlar.

İptal ve Ödeme Prosedürü

Sivil Havacılık nedeniyle iptal edilen uçuşlarda tam ücret iadesi yapılır.

Tur onayı gerçekleştirildiğinde; programa 15 gün kala tur ücreti toplam tutarının %25’lik kısmı, kalan bakiye tur başlangıcında tahsil edilir.

Programa 72 saat kala süre içerisinde gerçekleştirilen iptallerde tahsil edilen toplam tutarın %25’lik kısım iade edilir. Mücbir sebepler hariç aksi takdirde bu tutar cezai şart olarak iadesiz olarak işleme alınacaktır.

Uçuş onayı öncesi lütfen uçuş şartlarını okuyunuz.

Uçuşların sivil havacılık tarafından iptal edilmesi durumunda rezervasyonunuz ertesi gün müsaitliği doğrultusunda göre onaylanacaktır.

İlginizi Çekebilir
kapadokya atv turu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir